Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.
Dawne więzienie - bohaterska akcja harcerzy
 
Powstało na polecenie władz niemieckich w 1916 r. z przeznaczeniem na więzienie karno-śledcze. Po odzyskaniu niepodległości gmach został włączony do struktury więzień II klasy. Więzienie istniało przez cały okres II Rzeczypospolitej oraz w okresie okupacji hitlerowskiej. Przystosowane było dla 150 więźniów, posiadało własne obiekty gospodarcze: kuchnię, piekarnię, łaźnię. W okresie II wojny światowej obok więźniów kryminalnych osadzani byli również więźniowie polityczni aresztowani przez policję państwową. Z więzienia prowadzano aresztowanych do siedziby SS przy ul. Długiej i po przesłuchaniach ponownie osadzono w celach.
Po opuszczeniu miasta przez Niemców kontrolę nad więzieniem przejęło NKWD i UB. Osadzano w nim "wrogów władzy ludowej" z kręgów Armii Krajowej i Szarych Szeregów zatrzymanych przez funkcjonariuszy PUBP.
8 marca 1945 r. jedenastoosobowa grupa harcerzy dokonała spektakularnej akcji odbicia 80 więźniów politycznych AK. W czasie akcji nie oddano nawet jednego strzału, nie było też rannych. Część uczestników akcji po zatrzymaniu przez UB zostało osadzonych w Łodzi i po 40 dniach od akcji trzech skazano na kary śmierci, następnie dekretem Bolesława Bieruta zmienione na wieloletnie więzienie.
Więzienie w Łowiczu działało do 1946 r., później przez krótki okres pełniło funkcję aresztu przejściowego milicji i UB. Obecnie gmach pełni funkcje mieszkalne. Ze względu na pamięć historyczną warto zobaczyć to ciekawe miejsce.
 
Autor: Zdzisław Kryściak
 
Spotkanie z bohaterami - 08.03.2001 - Księgarnia Wojskowa
 

 

Stefan Paweł Rowecki, ps. „Grot”, „Rakoń”, „Grabica”, „Inżynier”, „Jan”, „Kalina”, „Tur” (ur. 25 grudnia 1895 w Piotrkowie Trybunalskim[2], zm. 1-2 sierpnia[3] 1944 w Sachsenhausen) – generał dywizji Wojska Polskiego, komendant główny Armii Krajowej (dowódca Sił Zbrojnych w Kraju) (od 14 lutego 1942 do 30 czerwca 1943), teoretyk wojskowości.

 

Czytaj więcej >>>

 

 

Dyplom przekazany przez naszą księgarnię
Panu Premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Album Panu Premierowi Kaczyńskiemu został przekazany przez szefa łódzkiego PIS-u Marcina Mastelarka
 
 
 

 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

DOCENILI NAS

 

 

NASI PRZYJACIELE

 

     

     

     Młodzieżowa parafialna orkiestra dęta "Ad Astra" Andrzejów. Dyrygent maestro Stanisław Tetera

   

 
 
 

Idąc za Nią, nie zbłądzisz.

Modląc się do Niej, nie zwątpisz.

Myśląc o Niej, nie zmylisz się.

Jej się trzymając, nie zginiesz.

Pod Jej opieką nie doznasz lęku.

Gdy cię prowadzić będzie, nie utrudzisz się.

Gdy ci łaskawa będzie, dojdziesz do celu.

Święty Bernard z Clairvaux, De Maria Virgine

 

 

 

    

 

    

Web Traffic: Today 55 | Yesterday 95 | This week 665 | This month 3016 | Total 238280 | Powered by CoalaWeb