Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.
Dawne więzienie - bohaterska akcja harcerzy
 
Powstało na polecenie władz niemieckich w 1916 r. z przeznaczeniem na więzienie karno-śledcze. Po odzyskaniu niepodległości gmach został włączony do struktury więzień II klasy. Więzienie istniało przez cały okres II Rzeczypospolitej oraz w okresie okupacji hitlerowskiej. Przystosowane było dla 150 więźniów, posiadało własne obiekty gospodarcze: kuchnię, piekarnię, łaźnię. W okresie II wojny światowej obok więźniów kryminalnych osadzani byli również więźniowie polityczni aresztowani przez policję państwową. Z więzienia prowadzano aresztowanych do siedziby SS przy ul. Długiej i po przesłuchaniach ponownie osadzono w celach.
Po opuszczeniu miasta przez Niemców kontrolę nad więzieniem przejęło NKWD i UB. Osadzano w nim "wrogów władzy ludowej" z kręgów Armii Krajowej i Szarych Szeregów zatrzymanych przez funkcjonariuszy PUBP.
8 marca 1945 r. jedenastoosobowa grupa harcerzy dokonała spektakularnej akcji odbicia 80 więźniów politycznych AK. W czasie akcji nie oddano nawet jednego strzału, nie było też rannych. Część uczestników akcji po zatrzymaniu przez UB zostało osadzonych w Łodzi i po 40 dniach od akcji trzech skazano na kary śmierci, następnie dekretem Bolesława Bieruta zmienione na wieloletnie więzienie.
Więzienie w Łowiczu działało do 1946 r., później przez krótki okres pełniło funkcję aresztu przejściowego milicji i UB. Obecnie gmach pełni funkcje mieszkalne. Ze względu na pamięć historyczną warto zobaczyć to ciekawe miejsce.
 
Autor: Zdzisław Kryściak
 
Spotkanie z bohaterami - 08.03.2001 - Księgarnia Wojskowa
 

 

Stefan Paweł Rowecki, ps. „Grot”, „Rakoń”, „Grabica”, „Inżynier”, „Jan”, „Kalina”, „Tur” (ur. 25 grudnia 1895 w Piotrkowie Trybunalskim[2], zm. 1-2 sierpnia[3] 1944 w Sachsenhausen) – generał dywizji Wojska Polskiego, komendant główny Armii Krajowej (dowódca Sił Zbrojnych w Kraju) (od 14 lutego 1942 do 30 czerwca 1943), teoretyk wojskowości.

 

Czytaj więcej >>>

 

 

Dyplom przekazany przez naszą księgarnię
Panu Premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Album Panu Premierowi Kaczyńskiemu został przekazany przez szefa łódzkiego PIS-u Marcina Mastelarka
 
 
 

 
 
 
Do najbliższego spotkania pozostało
1
1
9
9
Hours
3
3
3
3
Minutes
0
0
7
7
Seconds

 

LESZEK ŻEBROWSKI

POLSKA TOŻSAMOŚĆ NARODOWA

WCZORAJ I DZIŚ

22 MAJA 2018

GODZ. 18.00

 

ZAPRASZAMY

 
 
 
 
 
 
 
 

DOCENILI NAS

 

 

NASI PRZYJACIELE

 

     

     

     Młodzieżowa parafialna orkiestra dęta "Ad Astra" Andrzejów. Dyrygent maestro Stanisław Tetera

   

 
 
 

Idąc za Nią, nie zbłądzisz.

Modląc się do Niej, nie zwątpisz.

Myśląc o Niej, nie zmylisz się.

Jej się trzymając, nie zginiesz.

Pod Jej opieką nie doznasz lęku.

Gdy cię prowadzić będzie, nie utrudzisz się.

Gdy ci łaskawa będzie, dojdziesz do celu.

Święty Bernard z Clairvaux, De Maria Virgine

 

 

 

    

 

    

Web Traffic: Today 114 | Yesterday 93 | This week 114 | This month 2011 | Total 193614 | Powered by CoalaWeb