Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.

INKA 

ZACHOWAŁAM SIĘ JAK TRZEBA....

 

 

 

Danuta Siedzikówna INKA
Zachowała się jak trzeba…
Rankiem 28 sierpnia 1946 roku do pawilonu śmierci w gdańskim więzieniu wprowadzono młodziutką dziewczynę. Stanęła przy słupku, do którego zaraz ją przywiązano. Próbowano zasłonić jej oczy opaską, lecz nie pozwoliła na to.
Po zdrajcach narodu polskiego, ognia! – padła komenda dowódcy plutonu egzekucyjnego. Zdążyła krzyknąć: Niech żyje Polska! Rozległ się huk wystrzałów, ale dziesięciu żołnierzy z KBW... chybiło z trzech kroków. Nawet oni niemieli sumienia, by strzelić do nastoletniej bohaterki...
Dziewczynę zabił strzałem w głowę funkcjonariusz UB.
Siedemnastolatka odmówiła podpisania prośby o łaskę do Bieruta podsuniętej jej przez obrońcę z urzędu, w której były zniewagi pod adresem kolegów z oddziału. Kilka dni przed śmiercią przekazała z więzienia gryps: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”… Pisała do babci, bo mamę zamordowało białostockie gestapo, a ojca Sowieci wywieźli na Sybir…
Jedna z najbardziej wstrząsających, wzruszających, ale i budujących historii czasów wojny i powojennej rzeczywistości. Historia młodziutkiej sanitariuszki AK Danki Siedzikówny „Inki” to opowieść, wobec której żaden czytelnik nie przejdzie obojętnie...
 
red. Piotr Szubarczyk
Absolwent Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1976 działacz opozycji antykomunistycznej w Gdańsku, w ramach Studenckiego Komitetu Solidarności, Ruchu Młodej Polski i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Autor artykułu w bezdebitowym „Bratniaku” Komu służy a komu przeszkadza cenzura w PRL (1978). Prowadził dwa „nielegalne” spotkania na temat cenzury na Uniwersytecie Gdańskim (1978).
Działacz NSZZ „Solidarność”, delegat na I Zjazd Regionu Gdańskiego NSZZ „S” (1981), redaktor pisma związkowego Nasz Głos.
1990-94 działacz odradzającego się samorządu terytorialnego w Polsce, członek Prezydium Sejmiku Samorządowego Województwa Gdańskiego, przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Sejmiku, członek Komisji Edukacji Sejmiku Krajowego.
Od 1989 zajmuje się publicystyką historyczną. Pierwszy opublikowany artykuł poświęcił Ludwikowi Piernickiemu, zamordowanemu przez ZOMO w Czarny Czwartek 17 XII 1970 w Gdyni.
Od stycznia 2001 pracownik Biura Edukacji Publicznej Oddziału Gdańskiego IPN. Wypowiadał się krytycznie na temat niektórych aspektów działalności IPN. We wrześniu 2012 nieoczekiwanie zwolniony z pracy, pod pretekstem „naruszenia obowiązków pracowniczych”. Przywrócony do pracy w listopadzie 2014, na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Pracy w Gdańsku (zwolnienie z naruszeniem prawa, brak podstaw merytorycznych).
Autor ponad 400 artykułów popularnonaukowych związanych z historią Polski, zwłaszcza najnowszą, publikowanych w „Biuletynie IPN”, „Naszym Dzienniku”, „Dzienniku Bałtyckim”, „Rzeczpospolitej”, „Naszej Polsce”, „Biuletynie Światowego Związku Żołnierzy AK” i w prasie lokalnej. Wiele z nich przedrukowano w prasie polonijnej (USA, Kanada, Litwa) i na licznych portalach internetowych.
Autor i współautor książek, m.in. W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach 1917-1956 (współautor - wyd. Kluszczyński, Kraków 2010), Inka. Zachowałam się jak trzeba (wyd. Rafael, Kraków 2013), Czerwona apokalipsa (wyd. AA, Kraków 2014).
Współpracuje z radiem (Radio Gdańsk, Radio Plus, Radio Maryja) i z TV (TVP1, TVP Gdańsk, TV Trwam). Był m.in. konsultantem historycznym spektaklu TVP1 Inka 1946 oraz autorem pierwszego artykułu prasowego i pierwszej książki o Danucie Siedzikównie „Ince”.
Wiceprzewodniczący Rady Programowej Radia Gdańsk w latach 2010-12, zrezygnował z pracy w Radzie na znak protestu przeciwko polityce KRRiT.
Autor i współautor wystaw historycznych IPN Gdańsk, m.in. Za świętą Sprawę – Żołnierze „Łupaszki” (2001), o Zbrodni Katyńskiej, o Grudniu 1970 i innych.
Czerwona Apokalipsa.
Historyczna opowieść o kulisach sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. Autor – ceniony historyk i publicysta - przedstawia kulisy wydarzeń poprzedzających agresję (zwłaszcza okoliczności zawarcia paktu Ribbentropp-Mołotow) oraz jej dramatyczne konsekwencje: aresztowania, zbrodnie wojenne, współpracę hitlerowców i sowietów przy eksterminacji Polaków, sowieckie zbrodnie więzienne i marsze śmierci, zagładę polskich oficerów w Katyniu, zbrodnicze deportacje oraz liczne prześladowania wymierzone w Kościół katolicki i polską inteligencję. Przypomina prawdę historyczną, która przez długie lata była przed Polakami ukrywana i zakłamywana. Nawet teraz wiele faktów wciąż zdumiewa i zaskakuje. Znakomita książka, którą czyta się jednym tchem!
 
 

 

Stefan Paweł Rowecki, ps. „Grot”, „Rakoń”, „Grabica”, „Inżynier”, „Jan”, „Kalina”, „Tur” (ur. 25 grudnia 1895 w Piotrkowie Trybunalskim[2], zm. 1-2 sierpnia[3] 1944 w Sachsenhausen) – generał dywizji Wojska Polskiego, komendant główny Armii Krajowej (dowódca Sił Zbrojnych w Kraju) (od 14 lutego 1942 do 30 czerwca 1943), teoretyk wojskowości.

 

Czytaj więcej >>>

 

 

Dyplom przekazany przez naszą księgarnię
Panu Premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Album Panu Premierowi Kaczyńskiemu został przekazany przez szefa łódzkiego PIS-u Marcina Mastelarka
 
 
 

 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

DOCENILI NAS

 

 

NASI PRZYJACIELE

 

     

     

     Młodzieżowa parafialna orkiestra dęta "Ad Astra" Andrzejów. Dyrygent maestro Stanisław Tetera

   

 
 
 

Idąc za Nią, nie zbłądzisz.

Modląc się do Niej, nie zwątpisz.

Myśląc o Niej, nie zmylisz się.

Jej się trzymając, nie zginiesz.

Pod Jej opieką nie doznasz lęku.

Gdy cię prowadzić będzie, nie utrudzisz się.

Gdy ci łaskawa będzie, dojdziesz do celu.

Święty Bernard z Clairvaux, De Maria Virgine

 

 

 

    

 

    

Web Traffic: Today 54 | Yesterday 95 | This week 664 | This month 3015 | Total 238279 | Powered by CoalaWeb