Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.
o. Adam Franciszek Studziński
Wspomnienia Kapelana Pułku 4 Pancernego Skorpion
2000.05.24
 
 

 

 

Franciszek Studziński urodził się 2 czerwca 1911 r. w Strzemieniu w powiecie żółkiewskim. Tam też ukończył szkołę podstawową, a gimnazjum kończył w Żółkwi. Maturę złożył w Krakowie w Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza. Do zakonu Ojców Dominikanów wstąpił w 1928 r. w Krakowie i przybrał sobie imię zakonne Adam.
     O. Adam studia teologiczne odbył we Lwowie i w Warszawie, święcenia otrzymał z rąk księdza biskupa Eugeniusza Baziaka 9 marca 1937 r. we Lwowie.
     Od roku 1939 był katechetą w szkole w Czortkowie, po agresji sowieckiej na Polskę wyjechał na Węgry gdzie pełnił posługę duszpasterską wśród polskich żołnierzy. Następnie z Węgier przedostał się do Palestyny gdzie powołano go do służby w broni pancernej. Pełnił kolejno posługę duszpasterską w 2 Brygadzie Czołgów od sierpnia 1942 r., potem już w Iraku w 4 Pułku Pancernym, z którym odbył kampanię włoską.
     Do kraju powrócił w roku 1947, a w latach 1952-1958 był proboszczem w Warszawie. W roku 1970 ukończył Wydział Konserwacji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się m. in. duszpasterstwem wśród kombatantów i harcerzy, organizował pierwsze spotkania opłatkowe dla legionistów, w których brał udział ówczesny metropolita krakowski ks. kardynał Karol Wojtyła. Uczestniczy w życiu patriotycznym środowisk niepodległościowych.
     Został odznaczony: Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari za udział w bitwie pod Monte Cassino, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Monte Cassino, Medalem Wojska Polskiego, Brytyjską Gwiazdą za Wojnę, Gwiazdą Afryki, Gwiazdą Italii, Defence Medal, Medalem za Wojnę, Medalem pamiątkowym 50-lecia Bitwy o Narwik.

 

 

 

Stefan Paweł Rowecki, ps. „Grot”, „Rakoń”, „Grabica”, „Inżynier”, „Jan”, „Kalina”, „Tur” (ur. 25 grudnia 1895 w Piotrkowie Trybunalskim[2], zm. 1-2 sierpnia[3] 1944 w Sachsenhausen) – generał dywizji Wojska Polskiego, komendant główny Armii Krajowej (dowódca Sił Zbrojnych w Kraju) (od 14 lutego 1942 do 30 czerwca 1943), teoretyk wojskowości.

 

Czytaj więcej >>>

 

 

Dyplom przekazany przez naszą księgarnię
Panu Premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Album Panu Premierowi Kaczyńskiemu został przekazany przez szefa łódzkiego PIS-u Marcina Mastelarka
 
 
 

 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

DOCENILI NAS

 

 

NASI PRZYJACIELE

 

     

     

     Młodzieżowa parafialna orkiestra dęta "Ad Astra" Andrzejów. Dyrygent maestro Stanisław Tetera

   

 
 
 

Idąc za Nią, nie zbłądzisz.

Modląc się do Niej, nie zwątpisz.

Myśląc o Niej, nie zmylisz się.

Jej się trzymając, nie zginiesz.

Pod Jej opieką nie doznasz lęku.

Gdy cię prowadzić będzie, nie utrudzisz się.

Gdy ci łaskawa będzie, dojdziesz do celu.

Święty Bernard z Clairvaux, De Maria Virgine

 

 

 

    

 

    

Web Traffic: Today 55 | Yesterday 95 | This week 665 | This month 3016 | Total 238280 | Powered by CoalaWeb