Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.
o. Adam Franciszek Studziński
Wspomnienia Kapelana Pułku 4 Pancernego Skorpion
2000.05.24
 
 

 

 

Franciszek Studziński urodził się 2 czerwca 1911 r. w Strzemieniu w powiecie żółkiewskim. Tam też ukończył szkołę podstawową, a gimnazjum kończył w Żółkwi. Maturę złożył w Krakowie w Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza. Do zakonu Ojców Dominikanów wstąpił w 1928 r. w Krakowie i przybrał sobie imię zakonne Adam.
     O. Adam studia teologiczne odbył we Lwowie i w Warszawie, święcenia otrzymał z rąk księdza biskupa Eugeniusza Baziaka 9 marca 1937 r. we Lwowie.
     Od roku 1939 był katechetą w szkole w Czortkowie, po agresji sowieckiej na Polskę wyjechał na Węgry gdzie pełnił posługę duszpasterską wśród polskich żołnierzy. Następnie z Węgier przedostał się do Palestyny gdzie powołano go do służby w broni pancernej. Pełnił kolejno posługę duszpasterską w 2 Brygadzie Czołgów od sierpnia 1942 r., potem już w Iraku w 4 Pułku Pancernym, z którym odbył kampanię włoską.
     Do kraju powrócił w roku 1947, a w latach 1952-1958 był proboszczem w Warszawie. W roku 1970 ukończył Wydział Konserwacji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się m. in. duszpasterstwem wśród kombatantów i harcerzy, organizował pierwsze spotkania opłatkowe dla legionistów, w których brał udział ówczesny metropolita krakowski ks. kardynał Karol Wojtyła. Uczestniczy w życiu patriotycznym środowisk niepodległościowych.
     Został odznaczony: Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari za udział w bitwie pod Monte Cassino, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Monte Cassino, Medalem Wojska Polskiego, Brytyjską Gwiazdą za Wojnę, Gwiazdą Afryki, Gwiazdą Italii, Defence Medal, Medalem za Wojnę, Medalem pamiątkowym 50-lecia Bitwy o Narwik.

 

 

 

Stefan Paweł Rowecki, ps. „Grot”, „Rakoń”, „Grabica”, „Inżynier”, „Jan”, „Kalina”, „Tur” (ur. 25 grudnia 1895 w Piotrkowie Trybunalskim[2], zm. 1-2 sierpnia[3] 1944 w Sachsenhausen) – generał dywizji Wojska Polskiego, komendant główny Armii Krajowej (dowódca Sił Zbrojnych w Kraju) (od 14 lutego 1942 do 30 czerwca 1943), teoretyk wojskowości.

 

Czytaj więcej >>>

 

 

Dyplom przekazany przez naszą księgarnię
Panu Premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Album Panu Premierowi Kaczyńskiemu został przekazany przez szefa łódzkiego PIS-u Marcina Mastelarka
 
 
 

 
 
 
Do najbliższego spotkania pozostało
1
1
9
9
Hours
3
3
0
0
Minutes
3
3
4
4
Seconds

 

LESZEK ŻEBROWSKI

POLSKA TOŻSAMOŚĆ NARODOWA

WCZORAJ I DZIŚ

22 MAJA 2018

GODZ. 18.00

 

ZAPRASZAMY

 
 
 
 
 
 
 
 

DOCENILI NAS

 

 

NASI PRZYJACIELE

 

     

     

     Młodzieżowa parafialna orkiestra dęta "Ad Astra" Andrzejów. Dyrygent maestro Stanisław Tetera

   

 
 
 

Idąc za Nią, nie zbłądzisz.

Modląc się do Niej, nie zwątpisz.

Myśląc o Niej, nie zmylisz się.

Jej się trzymając, nie zginiesz.

Pod Jej opieką nie doznasz lęku.

Gdy cię prowadzić będzie, nie utrudzisz się.

Gdy ci łaskawa będzie, dojdziesz do celu.

Święty Bernard z Clairvaux, De Maria Virgine

 

 

 

    

 

    

Web Traffic: Today 115 | Yesterday 93 | This week 115 | This month 2012 | Total 193615 | Powered by CoalaWeb