Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.
Tydzień w kraju
 
Coś strasznie boi się władza Marszu Niepodległości. - Żandarmeria Wojskowa wesprze policję w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas 19 sesji 9 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, które odbędą się w Warszawie w dniach 11 - 22 listopada 2013 r. – podał mjr Michał Chyłkowski, rzecznik ŻW. - Żołnierze będą zabezpieczać także „ogólnopolskie uroczystości państwowe i obywatelskie mające na celu uczczenie odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbędą się w dniu 11 listopada 2013 r. Stosowne zarządzenie wydał premier Tusk. Przypominamy, że idiotyczną decyzję o zbieżności święta i konferencji podjął rząd.
 
Po raz kolejny doszła do głosu antyamerykańska fobia prof. Romana Kuźniara, doradcy prezydenta Komorowskiego. Podczas dyskusji w TOK FM zdziwił się, że Edward Snowden nie otrzymał od Parlamentu Europejskiego nagrody Sacharowa za ujawnienie inwigilacji przez amerykański wywiad. O działaniach Amerykanów rzucił: - Tu nadzwyczajnej w świecie chodzi o naruszenie naszej suwerenności - suwerenności sojuszników i przyjaciół. To nie tylko wnikanie w prywatność, ale i w podejmowanie decyzji na poziomie państw. To poważne naruszenie suwerenności państw. O skali gafy świadczy gwałtowna reakcja europosła PO Krzysztofa Liska. - Jest niedopuszczalne, żeby będąc doradcą Prezydenta RP-kraju członkowskiego NATO i sojusznika USA bredzić takie bzdury. Skandal! 
 
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała zgodę na przejęcie Mediów Regionalnych przez  Grupę Polskapresse. W ten oto sposób stworzono monopol niemieckiego wydawcy na rynku dzienników regionalnych w naszym kraju. Niemiecki koncern z Passau wydaje obecnie 10 gazet codziennych o zasięgu regionalnym i 90 tygodników lokalnych. Teraz przejął 8 kolejnych dzienników, 5 drukarń, 2 płatne i 3 bezpłatne tygodniki oraz 50 serwisów internetowych. - Ta decyzja oznacza, że w niemieckich rękach znalazło się 90 procent czasopism i portali internetowych w regionach, jak łatwo zauważyć, głównie zachodniej i północnej Polski – zauważył portal wpolityce.pl. Symetrii nie widać - RFN nie dopuszcza do własnych mediów kapitału zagranicznego.
 
Praktyki telewizji publicznej ostro skrytykował na łamach „Naszego Dziennika” ks. bp Adam Lepa, członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, w "Naszym Dzienniku". - Złowrogi festiwal wokół pedofilii księży trwa nadal i nie widać końca. (…) Wyjątkowo groźnym chwytem, po który ostatnio TVP sięga coraz częściej, jest technika manipulowania typu 'pars pro toto', a więc w taki sposób przedstawia fakty i okoliczności, jakby pedofilia wśród księży była zjawiskiem masowym i szczególnie specyficznym dla tej grupy społeczeństwa w Polsce. (…) Odnosi się wrażenie, że jej dziennikarze (poza nielicznymi wyjątkami) chcą po prostu zrobić na pedofilii księży karierę, wychodząc z założenia, że wszystkie chwyty są dozwolone, a w euforii ataków na Kościół da się przemycić nawet najbardziej niegodziwe działania.
Telewizja kłamie – skąd my to znamy?
 
Przejmujące świadectwo swojej wiary złożył w rozmowie z „Rzeczpospolitą” muzyk Muniek Staszczyk.  - W Kościele poczułem miłość i wsparcie. Wiara to dla mnie realne uczucie miłości, troski i wsparcia. Namacalnie to poczułem. (...) Wcześniej się śmiałem z różańca, że to jakiś zabobon, a teraz jestem pierwszy do różańca. (…)Nie ma we mnie również agresji wobec ateistów, ale zastanawiam się, czemu ludzie niewierzący mają tyle agresji do katolików. I dlaczego stereotypowo myślą? Oczywiście, jest wiele Diabła nawet w Kościele, ale prawda jest taka, że jak jesteś wierzący, od razu zrobią z ciebie debila. To łatwo powiedzieć: katolicyzm to ciemnogród. A ja mówię: Boże kochany, nawet taka prosta wiejska wiara to przecież jest coś, za co tu ludzi atakować?
 
Były premier i prezydent Czech Vaclav Klaus gościł w Uniwersytecie Łódzkim. Przestrzegał przed "nowym wspaniałym światem politycznej poprawności, relatywizmem moralnym i medialną manipulacją": - Komunistyczna przeszłość Polski i Czech uprawnia nas, byśmy wciąż i wciąż przypominali Europie: stop dyktatowi polityki w ekonomii. Musimy bronić wolnego rynku. Wierzę, że Polska i Czechy wciąż będą przyjaciółmi. Potrzebujemy tego i zasługujemy na to.
Nie zapominajmy, że na stosunek Klausa do Polski wpłynęła w dużym stopniu jego przyjaźń ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim.
 
Naczelny Sąd Administracyjny przyznał w swoim orzeczeniu, że każdy dom w naszym kraju powinien mieć dostęp do bieżącej wody. Zdaniem sędziów jest to jeden z podstawowych wymogów cywilizacyjnych w XXI wieku. Coś takiego?
 
Gorąco zaczyna się rozbić w Kompanii Węglowej. Związki zawodowe powołały tam sztab protestacyjno - strajkowy przeciw planowi restrukturyzacji, który zakłada  zmniejszenie zatrudnienia z 57 do 50 tys. osób oraz likwidację 7 z 15 kopalń. Kompania Węglowa po 8 miesiącach tego roku miała ponad 430 milionów strat, ceny węgla spadły w ciągu roku o ponad 10%, a zapasy niesprzedanego węgla rosną (niemal 6 mln ton).  Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zignorował protesty związkowców i nie spotkał się z nimi.
 
Źle się dzieje w branży pogrzebowej, zatrudniającej prawie 100 tysięcy osób. W ostatnich latach w tej dziedzinie usług spadają zarobki i już teraz grabarze otrzymują średnio 1,2-1,8 tysięcy złotych miesięcznie, zależnie od ilości pochówków i wielkości miejscowości, w której pracują. O złą sytuację obwiniają rząd Tuska, który w 2011 r. zmniejszył zasiłek wypłacany w przypadku śmierci osoby bliskiej z 6,5 do 4 tys. zł. Dzięki temu zarządzeniu budżet państwa oszczędza ponad miliard złotych rocznie. - Patrzymy na to z punktu widzenia zmarłych, którzy nie mają już prawa głosu. I dochodzimy do wniosku, że rząd okrada zmarłych – ocenili w „Dzienniku Trybuna” przedstawiciele Polskiej Izby Pogrzebowej.
 
Zostaliśmy oszukani przez Donalda Tuska - napisał w liście otwartym do członków Platformy Obywatelskiej Jarosław Gowin. - Teraz okazało się, że przy okazji wyborów regionalnych na Dolnym Śląsku uprawiano na dużą skalę korupcję polityczną. Wasi koledzy handlowali posadami w państwowych spółkach, przy okazji zbierając na siebie haki – napisał. Jego zdaniem to Tusk zezwolił na praktyki korupcyjne, w związku z czym nazwał go "Millerem z okresu afery Rywina".
 
- Łódź jako miasto została zmarginalizowana, co jest bardzo przykre. Tak nie może się dalej dziać – powiedział John Godson, były członek PO. Chciał, wraz z innymi posłami i senatorami z Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego, dowiedzieć się od premiera, czy budowa dworca Łódź - Fabryczna będzie kontynuowana. Inwestycja ta jest nie tylko opóźniona, ale z roku na rok coraz droższa. Nie wiadomo też, czy miasto dostanie dotacje z UE w wysokości 1,2 miliarda złotych. Dopiero teraz Godson zorientował się, jaka jest skala arogancji i bylejakości rządu PO?
 
Prawie jedna trzecia studentów zagranicznych w Polsce to Ukraińcy – wynika z raportu „Studenci zagraniczni w Polsce w 2013 r.”. Obecnie w naszej ojczyźnie uczą się osoby ze  142 krajów świata. Blisko 10 tysięcy pochodzi z Ukrainy, ponad 1500 z Norwegii, 1300 z Hiszpanii i prawie 1200 ze Szwecji. Z roku na rok zmniejsza się liczba studentów zagranicznych o polskim pochodzeniu. W 2013 r. jest ich zaledwie 4667.
 
Nie można naciskać na duchownych, by byli współpracownikami świeckich instancji - napisał w liście do wiernych bp Antoni Dydycz. Wedle niego Kościół jest atakowany również za to, że „jego przedstawiciele nie są donosicielami i nie przekazują informacji na temat pedofilii do odpowiednich instancji". Można wyobrazić sobie radość sił antykatolickich na wieść o złamaniu tajemnicy spowiedzi!
 
Tadeusza Mazowieckiego wspominał w TVP Info pos. Stefan Niesiołowski: - On był zwykle delikatny we wzajemnych stosunkach, nie chciał, by komuś stała się krzywda. Też byli wtedy szaleńcy, którzy się poobwieszali krzyżami i co trzy dni obchodzili rocznicę. Ja z nich szydziłem, nazywałem idiotami, a on łagodził i mówił, że oni chcą dobrze... (...) Nie wiem, czy pogrzeb, śmierć pana Tadeusza jest dobrą okazją, by powiedzieć, co sądzę o PiS... Oni podpalają Polskę! Nienawiść stała się elementem walki politycznej. To paskudne i obrzydliwe, to robi PiS! Odrzucam tę kłamliwą tezę o symetrii - tak jak w II wojnie światowej były Niemcy i niewinna Polska, tak teraz PiS napadł na Platformę i pośrednio na Polskę!
 
Rozzuchwalają się anarchiści. - Maciej Witzberg, szef Wielkopolskich Patriotów, został bezpardonowo zaatakowany – doniósł „Głos Wielkopolski”. - W jego kierunku poleciały 2,6-kilogramowe kostki brukowe. Do ataku doszło w środę krótko przed północą w pubie Brogans. Gdyby nie odruchowy unik, Maciej Witzberg zginąłby na miejscu. Jeden z kamieni wbił się w ścianę na wysokości jego głowy.
Przykład zabójstwa politycznego Marka Rosiaka z PiS przez b. członka PO nikogo niczego nie nauczył. Kto następny?
 
Własną wieś o nazwie Dwór Chobielin chce mieć minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. - Goście, często ważni goście zagraniczni, mają duże trudności z dotarciem na miejsce - wyjaśniło biuro prasowego MSZ. Facetowi najwyraźniej odbija.
 
Zmarli:
- Ppłk Romuald Bardzyński ps. Pająk, oficer AK oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Uczestnik wyzwolenia Wilna w operacji Ostra Brama, więzień sowieckiego obozu w Kałudze, z którego uciekł w 1945 roku i wszedł do konspiracji w Polsce centralnej. Odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Oficerskim OOP. Żył 93 lata.
- Gerard Cieślik, wielki piłkarz Ruchu Chorzów i reprezentacji Polski. Nigdy nie zmienił barw klubowych. Jego rekord w klasyfikacji strzelców bramek w ekstraklasie (168) daje mu trzecie miejsce. Przeżył 86 lat. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
 
Tydzień w świecie
 
Każdy może wrócić na łono Kościoła - mówił papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański. - Nie ma takiego zawodu, sytuacji społecznej, grzechu, czy zbrodni, które mogłyby przekreślić człowieka w oczach Boga - Bóg pamięta, nigdy nie zapomina nikogo, kogo sam stworzył. (…) - Jeśli coś ciąży na waszym sumieniu, jeśli wstydzicie się czegoś, co zrobiliście, to przestańcie i pomyślcie: Bóg nigdy nie przestał o was pamiętać - apelował. 
 
Nad rozwiązaniami rodem z totalitarnej utopii zastanawia się Parlament Europejski. Cel nazywa się ładnie - „poprawa religijnych i etnicznych stosunków na kontynencie”. Projekt opracowała Europejska Rada ds. Tolerancji i Pojednania, założona przez byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i szefa Europejskiego Kongresu Żydów, Moshe Kantora. Zaleca członkom UE powołanie „specjalnych jednostek administracyjnych", które mają monitorować każdą osobę lub organizację podejrzaną o nietolerancję, do której zalicza się „islamofobię” (bez jej zdefiniowania!). Karany będzie każdy, kto formułuje „oszczercze komentarze publicznie skierowane przeciwko grupie lub jej członkom, wypowiedziane w celu podżegania do przemocy, wystawiania na śmieszność”. Oznacza to karanie np. satyryków.
 
Nie sprawdzają się obawy, że Gruzja przyjmuje kurs prorosyjski po utracie władzy przez prezydenta Micheila Saakaszwilego i jego partie. MSZ nie wyśle Kremlowi zaproszenia do udziału w uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta Giorgi Margwelaszwilego. Ponadto Gruzja przyjmie prawo o zakazie umieszczania w przestrzeni publicznej symboli komunistycznych i wizerunków komunistycznych przywódców Stalina i Lenina.
 
- Nie może być tak, że przyjeżdżają do nas emigranci z Europy Wschodniej i zajmują nam miejsca pracy -  oświadczył brytyjski premier David Cameron. Według niego połowa zatrudnionych w fabrykach robotników to Polacy, Litwini i Łotysze, zaś Brytyjczycy wolą dostawać zasiłek od państwa i nie są zainteresowani zdobywaniem nowych kwalifikacji. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest obniżenie zbyt wysokich zasiłków socjalnych i zaostrzenie kontroli emigracyjnej.
 
 We Włoszech reaktywowano Forza Italia, partię Silvio Berlusconiego zlikwidowaną w 2007 r., kiedy utworzono Lud Wolności. Jej nowym liderem został Berlusconi, który na konferencji prasowej oświadczył, że czeka go ciężka praca dla dobra Włoch. Z szeregów nowej partii wykluczył 25 posłów z Angelino Alfano, którzy popierają lewicowy rząd Enrica Letty.
 
Zasieki z drutu kolczastego na granicy z Ukrainą rozmieszczają rosyjscy pogranicznicy. Działania Moskwy mają wpłynąć na władze Kijowa, aby wycofały się z zamiaru podpisywania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Prezydent Wiktor Janukowycz zachowuje spokój i zamierza pod koniec listopada 2013 r. podpisać w Wilnie umowę, która tak nie podoba się Moskwie. 
 
Rosyjska partia Sprawiedliwa Rosja, chce wprowadzenia do Kodeksu karnego przepisów pozwalających na karanie osób obrażających rosyjski patriotyzm - poinformowała Russia Today. Motywuje to "przedstawianiem alternatywnych wizji historii przez dziennikarzy", z których niektórzy żałują, że "cywilizowane Niemcy nie podbiły barbarzyńskiego ZSRR w czasie II wojny światowej".
 
Giorgi Margwelaszwili zwyciężył w wyborach prezydenckich w Gruzji uzyskując blisko 62 procent głosów. Jego najważniejszy rywal Dawid Bakradze uznał swoja porażkę. Zaś obserwatorzy z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie uznali gruzińskie wybory prezydenckie za uczciwe i transparentne. W ten oto sposób partia Gruzińskie Marzenie premiera Bidziny Iwaniszwilego opanowała wszystkie ośrodki władzy w Tbilisi.
 
Unia Europejska przestrzegła władzę Gruzji przed politycznym samosądem na ekipie Micheila Saakaszwilego. Szef Komisji Europejskiej José Barroso na konferencji prasowej zaapelował do nowych władz w Gruzji, aby polityczne problemy rozwiązywali politycznymi sposobami poprzez np. wybory, a nie w sądach. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Gruzja podpisze umowę stowarzyszeniową z UE podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.
 
- Szpiegowanie przywódców innych państw, by zrozumieć ich intencje to jedna z podstawowych zasad wywiadu - powiedział w Izbie Reprezentantów James Clapper, dyrektor wywiadu państwowego USA nadzorujący 16 amerykańskich służb wywiadowczych. W jego opinii oburzenie niektórych państw sojuszniczych było naiwne i nieszczere. - Każdy naród zbiera materiały wywiadowcze. USA nie są tu wyjątkiem – stwierdził Mike Rogers, przewodniczący komisji ds. wywiadu w Izbie Reprezentantów, solidaryzując się z Clapperem.
 
Unia Europejska chce ściślejszej współpracy z Katarem i innymi krajami Rady Współpracy Zatoki Perskiej w dziedzinie edukacji i kultury – powiedziała komisarz Androulla Vassiliou. Jej zdaniem Europa powinna pozostać otwarta na świat, tłumaczyła w katarskim Doha podczas szczytu edukacyjnego UE i krajów arabskich. Niedawno w Katarze poeta dostał dożywocie za wiersz krytykujący władcę tego kraju, a w Arabii Saudyjskiej młoda dziewczyna została ścięta mieczem za przestępstwo popełnione wtedy, gdy była dzieckiem, ale w takich przypadkach eurokraci nagle zapominają o „standardach europejskich”..
 
Ciała 45 chrześcijan odkryto w syryjskiej miejscowości Sadad. To największa masakra chrześcijan w ciągu 2,5 letniej wojny domowej w Syrii – zauważył syryjsko-prawosławny metropolita Selwanos Boutros Alnemeh. Islamistyczne bojówki w Syrii, które znęcają się nad chrześcijanami w tym kraju składają się w większości z muzułmanów przybyłych z Europy Zachodniej. Wyznawców Chrystusa oskarżają o pogaństwo, bałwochwalstwo, czczenie krzyża i figur. Dla nich jedynie islam jest prawdziwą religią. Syryjskim rebeliantom dużą pomoc  udzielają niektóre kraje zachodniej Europy.
 
- Jestem za życiem. Jeśli ustawa oznacza zabicie kogoś, kto już istnieje, jestem oczywiście przeciwko niej. Jestem przeciwko aborcji – powiedziała dziennikarzom 23-letnia miss świata Megan Lynn Young z Filipin. Poglądy takie zaskoczyły dziennikarzy, którym poradziła wstrzemięźliwość seksualną przed ślubem i dystans wobec stosowania środków antykoncepcyjnych.
 
Od 2015 roku w diecezji Spiry (Nadrenia-Palatynat) świeccy będą mogli rozdawać Komunię św. - Taką posługę osoby świeckie będą mogły sprawować przede wszystkim w trakcie nabożeństwa Słowa Bożego, kiedy liczba kapłanów będzie zbyt mała – poinformował bp Karl-Heinz Wiesemann.
 
Kroi się rozpad Belgii. Projekt „konfederacji Belgii”, autorstwa Barta De Wevera, przywódcy partii nacjonalistycznej NVA proponuje utworzenie dwóch sfederowanych państw z „samodzielnymi organami władzy”, jednak bez urzędu premiera. Ciałem rządzącym miałaby być rada 6 ministrów, której kompetencje to „obrona, polityka azylowa i przyznawanie obywatelstwa belgijskiego”. - Praktycznie nic nie zostanie z Belgii – podsumował  „De Standaard”.
 
Nową arcybiskup Uppsali, czyli odpowiednikiem prymasa luterańskiego Kościoła Szwecji, wybrano kobietę - Antje Jackelén. O jej stanowisku teologicznym świadczy powątpiewanie w wyjątkowość Chrystusa i Ewangelii, co nie dziwi, skoro nie wierzy, że Pismo Św. jest źródłem prawdy. Uważa również, że kościół luterański ma więcej wspólnego z innymi religiami, niż kościołami chrześcijańskimi. To chyba początek końca Kościoła Szwecji.
 
Wystawa „Warto być Polakiem”, poświęcona śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, odbędzie się w Wiedniu 10 listopada (adres: Galvanigasse 3). - Wystawa obrazuje sposób myślenia Prezydenta o najważniejszych dla Polski sprawach, przedstawiając katalog wartości, do których się odwoływał oraz wskazywane przezeń cele i zadania – opisują jej treść organizatorzy Fundacja Nowy Kierunek i wiedeński Klub Gazety Polskiej. Piękna inicjatywa.
 
Nie ma idiotyzmu, którego jakiś użyteczny idiota z tytułem profesorskim nie uzna za rzecz godną obrony – uważa Fronda.pl. - I nie inaczej jest z eutanazją dla „zmęczonych życiem”, której bronią teraz Julian Savulescu i Jukka Varelius. Obaj panowie przekonują w tekstach zamieszczonym w „Journal od Medical Ethics”, że eutanazja jest usprawiedliwiona moralnie także przez egzystencjalne cierpienie, życiową rozpacz, a nie tylko cierpienia fizyczne.
 
Komentarz ukazuje się równiez na portalu Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
 

 

Stefan Paweł Rowecki, ps. „Grot”, „Rakoń”, „Grabica”, „Inżynier”, „Jan”, „Kalina”, „Tur” (ur. 25 grudnia 1895 w Piotrkowie Trybunalskim[2], zm. 1-2 sierpnia[3] 1944 w Sachsenhausen) – generał dywizji Wojska Polskiego, komendant główny Armii Krajowej (dowódca Sił Zbrojnych w Kraju) (od 14 lutego 1942 do 30 czerwca 1943), teoretyk wojskowości.

 

Czytaj więcej >>>

 

 

Dyplom przekazany przez naszą księgarnię
Panu Premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Album Panu Premierowi Kaczyńskiemu został przekazany przez szefa łódzkiego PIS-u Marcina Mastelarka
 
 
 

 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

DOCENILI NAS

 

 

NASI PRZYJACIELE

 

     

     

     Młodzieżowa parafialna orkiestra dęta "Ad Astra" Andrzejów. Dyrygent maestro Stanisław Tetera

   

 
 
 

Idąc za Nią, nie zbłądzisz.

Modląc się do Niej, nie zwątpisz.

Myśląc o Niej, nie zmylisz się.

Jej się trzymając, nie zginiesz.

Pod Jej opieką nie doznasz lęku.

Gdy cię prowadzić będzie, nie utrudzisz się.

Gdy ci łaskawa będzie, dojdziesz do celu.

Święty Bernard z Clairvaux, De Maria Virgine

 

 

 

    

 

    

Web Traffic: Today 50 | Yesterday 95 | This week 660 | This month 3011 | Total 238275 | Powered by CoalaWeb